„Jablůnka čte dětem“

 

logo-hranate

Tato stránka je věnována pravidelné akci „Jablůnka čte dětem“, která se bude konat v naší knihovně 1x měsíčně – vždy první středu v měsíci od 16 hodin. Bude probíhat v rámci celostátní kampaně „Celé Česko čte dětem“, navážeme na naše předcházející společná setkávání. Naším cílem je prostřednictvím společného čtení se podílet  na rozvíjení znalostí dítěte, rozšiřování jeho slovní zásoby, pokusit se o získání kladného vztahu ke knize a čtení, což považujeme v dnešní době „kralování“ odosobněného světa počítačů, internetu a televize za naše poslání.

Na této stránce můžete vyjádřit své připomínky, tipy ke čtení, tipy na osobnosti, které bychom v této záležitosti mohly oslovit…A samozřejmě jsme Vám k dispozici i osobně.

Jana Brinčeková a Helena Palátová

Informace o celostátní akci : Celé Česko čte dětem

Ještě přikládáme vzkaz české spisovatelky, protože přesně vystihuje naši filozofii a náš záměr!

„Maminky, tatínkové, babičky, dědečkové, strejdové a tety, Vy všichni, kdo budete  pohádky (nebo jakékoli jiné) dětem číst, Vy, kteří ještě vůbec předčítáte dětem, děkuju vám, že to děláte. Že nevěříte, že vám děti vychová televize, nějaká instituce nebo prázdný byt. Představuju si to báječné ležení v postýlce, kdy den končí, už se nic nemusí a někdo si pro děti udělal čas. Čte jim a vypráví, hlas pro ně vyčaruje jiné, tajné světy, kde se dějí kouzla a všechno vždycky dobře dopadne… Nikdy později se to už nedožene a ty děti Vám to jednou vrátí!“ Vaše Daniela Fischerová

 

 Vážení přátelé,

ve středu 7. ledna jsme i přes malé překážky úspěšně zahájili projekt „Jablůnka čte dětem“. Bohužel nám onemocněla paní knihovnice Jana Brinčeková, která se měla tohoto úvodního čtení ujmout a tak jsem se role „předčítače“ zhostila já. Byla jsem mile překvapena, kolik malých čtenářů si přišlo pohádku poslechnout a jak zaujatě a s nadšením poslouchali a spolupracovali. Čtení jsme zahájili vzpomínkou na Vánoce v podání krtečka – tedy Krtek a Vánoce! Děti byly nadšené nejen příběhem, ale také spoustou plyšových hraček, které nám tento příběh zpestřily. Druhé čtení bylo z knížky Míší Veteškové (rodačky ze Vsetína) z knihy Jak maminka vylezla na strom. Přečetli jsme si společně povídku Jak maminka hodovala s pejsky. Budeme moc rádi, když dětem zájem o tento projekt i do budoucna vydrží a zapojí se do něj i jejich rodiče či prarodiče! H.Palátová

Děkuji paní Palátové a všem maminkám, které se podílely na vybavení dětského koutku.

Průkazky, kterými jsme oživili naše čtení, je možno kdykoliv v knihovně vyzvednout. Děti do těchto průkazek budou dostávat razítka za každé čtení, kterého se zúčastní. Pro ty, kteří nasbírají za rok alespoň 10 razítek, čeká na konci roku knižní dárek.

A je to vědecky potvrzeno… :-):

Vědecky potvrzeno: Předčítání dětem
rozvíjí jejich mozek, lépe chápou

ŘÍM Čtení malým dětem v předškolním věku usnadňuje mluvení. Vědci prokázali, že taková četba ovlivňuje dětský mozek, kde se stimulují oblasti účastnící se na kontrole chápavosti a fantazie. Mezi dětmi, jimž rodiče čtou, a dětmi, kterým četba chybí, pak existují rozdíly.

Rodiče velmi často začínají číst dětem, ještě když jsou velmi malé, v naději, že jim to usnadní mluvení a že tak získají zálibu v četbě. To nyní potvrdili i vědci, píše italský deník Corriere della Sera.

Studie lékařského centra při dětské nemocnici v Cincinnati ve Spojených státech pod vedením Johna Huttona s pomocí magnetické rezonance ukázala, že četba dětem ve fázi jejich vývoje, jenž předchází mateřské škole, má zjevně významný dopad na to, jak mozek dítěte zpracovává příběhy a jaký postoj zaujímá k četbě.

Usnadněná řeč i četba

Hutton a jeho tým zkoumali 19 dětí ve věku od tří do pěti let, z nichž 37 procent pocházelo z rodin s nízkými příjmy. Na základě dotazníků pak vědci zjišťovali, jak je každé dítě doma stimulováno čtením. Děti pak byly vyšetřeny pomocí funkční magnetické rezonance, kdy se měřila aktivita jejich mozku, zatímco ve sluchátkách naslouchaly četbě příběhů odpovídajících jejich věku.

Ukázalo se, že ty děti, které byly zvyklé doma naslouchat příběhům, jež jim četli jejich rodiče, aktivovaly mnohem výrazněji specifické oblasti mozku, kde se rozvíjí sémantika, oblasti zásadní pro mluvenou řeč a pro četbu. Zvlášť významně přitom byly aktivovány oblasti mozku, kde vznikají mentální obrazy, tedy ty, které dítěti pomáhají vidět příběh „jako živý“.

Prevence problémů s řečí

„Rozvíjení této schopnosti je ještě významnější v době, kdy děti přecházejí z prohlížení obrázkových knížek ke knihám, kde je pouze text a kde si musejí samy představit to, co je tam popisováno,“ zdůraznil Hutton, jehož cituje italský deník Corriere della Sera.

Organizace jako je American Academy of Pediatrics a skupiny milovníků četby již dávno povzbuzovaly rodiče, aby četli svým dětem již od narození, protože tím napomáhají tomu, že se u dětí vytvářejí v mozku spoje, které podporují rozvoj mluvení.

„Přáli bychom si, aby naše studie podnítila další výzkumy týkající se četby dětem a rozvoje mozku, aby bylo možno na tomto základě včas zasahovat a identifikovat děti, u nichž hrozí problémy s řečí, a to co možná nejdříve, a zvyšovat u nich šance na navázání pěkného vztahu se zázračným světem knih,“ uzavírá Hutton.

Lidovky.cz, ČTK

Zdroj: http://relax.lidovky.cz/corriere-della-sera-predcitani-detem-stimuluje-mozek-p06-/veda.aspx?c=A150501_210432_ln_veda_sho

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *